ابتدا | مقالات
عنوان مقاله: داستان بورلند
مترجم: سيامک
تاريخ: آذر 82
مرجع: مجله Readers Digest
فايل همراه: ندارد

 


 

داستان بورلند

( نويسنده :
Jay Stuller ، ترجمه: سيامک ، سايت برنامه نويس ايراني . اين مقاله در سال 1988 در مجله readers digest  منتشر شده و آمارها و اطلاعات ارائه شده مربوط به زمان انتشار آن ميباشد. کليه حقوق اين ترجمه براي سايت برنامه نويس ايراني محفوظ است. ذکر مقاله با درج آدرس دقيق اينترنتي سايت برنامه نويس ايراني در ابتداي مقاله مجاز است.)

در 2 ماه پاياني سال 1983 سفارشات به سوي دفتر شرکت بين المللي بورلند که نامي جذاب ولي دفتري غير جذاب در طبقه دوم يک تعميرگاه اتومبيل داشت سرازير گرديد. شرکت جديد التاسيس فوق که در اسکاتز ولي Scotts Valley در کاليفرنيا قرار داشت تبليغاتي را در يک مجله کامپيوتر براي اولين و تنها محصولش به چاپ رسانيده بود. نام اين محصول نرم افزاري توربو پاسکال بود. براي استفاده کنندگاني که عادت به پرداخت مبلغ 300 تا 500 دلار براي محصول مشابهي را داشتند ، مبلغ 49.95 دلار تعيين شده براي توربو پاسکال غير قابل چشم پوشي بود.

 نوع تبليغات و استراتژي قيمت گزاري بورلند بيش از آنچه بنيان گزار آن ، فيليپ کان Philippe Kahn حدس ميزد موثر واقع شد.در طي ماههاي بعد فيليپ کان و شريکش اسپنسر اوزاوا Spencer Ozawa به سختي ميتوانستند پاسخگوي تقاضاهاي خريد و آماده کردن 15000 کپي توربو پاسکال در روز و ارسال آنها به مشتريان باشند. در همين ضمن اين دو نفرهمچنان  سعي ميکردند نرم افزارهاي جديدي راهم آماده کنند.

امروزهم بورلند درهنوز هم در اسکاتزولي قرار دارد ولي اينک در يک ساختمان شيشه اي بزرگ و براق واقع شده است. بورلند اينک داراي 25 محصول نرم افزاري ، 300 کارمند و دفاتري در لندن و پاريس است. درآمد اين شرکت تا پايان سال 1987  حدود 19 مليون پوند بود. ( اين مقاله درسال 1988 نوشته شده و آمارهاي کنوني بسيار بالاتر از آمارهاي اين مقاله است)

البته پول زياد فيليپ کان را تغيير نداده است.  در دنياي شگفت آورامروزي که تنها اشخاص باشعور و با جرات  ميتوانند به چنين موفقيتي دست يابند، مرد فرانسوي صنعت نرم افزار معمولا قرار هاي تجاري خودرا بر سر ميز غذاي چيني برگزار ميکند و گاهي در محل دفترش از لباسهاي شاد هاوائي استفاده ميکند.

او يک قايق 35 متري، يک اتومبيل پورشه و يک خانه بزرگ تهيه کرده است. ولي چنين زندگي لوکسي به واقع شايسته مردي ميباشد که در سن 31 سالگي بورلند را تاسيس کرد و در 4 سال آنرا به يکي از بزرگترين شرکتهاي نرم افزاري دنيا تبديل نمود.

اعداد ممتاز: قيمتهاي پايين پيشنهادي کان تا بحال موفق بوده اند. بيشتر نرم افزارهاي بورلند قيمتي زير 100 پوند دارند. اگرچه بازار نرم افزار براي بسياري از شرکت هاي نرم افزاري کساد گرديده است ، ولي وضعيت بورلند همچنان روبه رونق است. محصولات بورلند بصورت مداوم توسط نشريات کامپيوتري مورد نقد هاي مثبت قرار ميگيرند. کان رک است و رفتاري مغرورانه در مورد رقيبانش دارد.

کان توضيح ميدهد: "شرکتها همه سعي در يک چيز دارند. بازاريابي !. آنها بسته بندي هاي زيبا ولي محصولاتي با کيفيت پايين عرضه ميکنند ولي  مشتريان کودن نيستند. بيشتر آنها ميدانند که توليد محصولات نرم افزاري به نسبت کم هزينه است." دريافت حدود 100 تا 150 پوند بيشتر از هزينه توليد در بازار نرم افزار معمول است ولي کان عقيده دارد قيمتهاي 500 پوندي که بعضي شرکتها براي محصولاتشان درخواست ميکنند حتي "جسي جيمز" کلاهبردار را هم شرمنده ميکند.

تصميم کليدي: فيليپ در سال 1952 در پاريس متولد شد. پدر او يک مهندس مکانيک بود و مادرش خواننده اي بود که بعدا تهيه کننده و کارگردان برنامه هاي تلويزيوني شد. کان وقتي که هنوز يک پسر بچه بود ، ساکسيفون و فلوت تمرين ميکرد. اين چيزي بود که مادر او با آن مخالف بود زيرا او ميدانست که موسقيدانها چقدر در ساختن يک زندگي راحت با مشکل مواجه هستند.

کان در رياضي خوب بود و بطور روزافزوني به کامپيوتر جذب شد. در سال 1971 او يک جاي خالي را در انستيتو تکنولوژي فدرال سوئيس در زوريخ بدست آورد و در يک دوره برنامه نويسي زبان پاسکال ثبت نام کرد. اين انتخاب خوبي براي وی بود زيرا سخنراني ها توسط سازنده پاسکال ، نيکلاس ويرت Niklaus Wirth که يک دانشمند برجسته کامپيوتر بود انجام ميگرفت.

بعد از 3 سال کان دانشکده را ترک کرد تا بخت خود را در نوشتن داستانهاي تخيلي بيازمايد. يک سال بعد پس از آنکه نتوانست هيچ کتابي را به پايان برساند ، متوجه شد که براي گذران زندگي بايد درآمدي داشته باشد و به همين علت به دانشکده بازگشت تا مدرک تدريس در زمينه رياضيات را بدست آورد. او ازدواج کرد و خانواده تشکيل داد و به تدريس در يک ناحيه زيبا پرداخت. او همچنين عصر ها او با گروه جازي به نام Cosmetic Mud در کلوب ها به نواختن ساکسيفون ميپرداخت.

او به انجام آزمايشاتي با کامپيوترها در زمينه موزيک نيز ميپرداخت و يک سينتيسايزر Synthesizer را به کامپيوتر Apple خود وصل کرده بود. علاوه بر اين تعدادي بازي کامپيوتري و برنامه هاي تجاري کوچک نوشته بود و مشاور نرم افزاري يک موسسه بازاريابي نرم افزاري بود. در يکي از مسافرتهاي تجاري اش به درهء سيليکون silicon valley وي به سرعت فهميد که اگر او ميخواهد در زمينه تجارت نرم افزار فرد بزرگي شود اينجا محل انجام اين کار است.

در سال 1982 کان با همسرش مارتينه Martine و دو دخترش و مبلغ 2000 دلار پا به کاليفرنيا گذاشت. وي ويزاي آمريکا داشت ولي قبل از ترک فرانسه براي مجوز کار اقدام نکرده بود. بدون کارت سبز Green Card او نه ميتوانست در يک شرکت مناسب استخدام شود و نه پول لازم براي بازگشت به کشور خود را داشت.

برنامه کاري: نااميدي را حل فوق العاده اي را به ذهن او آورد. او تصميم به ايجاد يک شرکت براي خود گرفت. در ماه مي سال 1983 او شرکت بين المللي بورلند را تاسيس کرد. اگرچه کان نتوانست موافقت سرمايه داران کاليفرنيائي را برای تامين سرمايه اوليه شرکتش جلب کند ، موفق شد شريکي بنام اسپنسر اوزاوا Spencer Ozawa بيابد که يک آمريکائي ژاپني تبارخوش فکر بود. اوزاوا در طول روز به فروش کامپيوتر ميپرداخت و هنگام شب در مديريت يک رستوران کمک ميکرد. او علاوه بر دو شغل فوق يک تجارت کوچک فروش سس سالاد از طريق پست داشت . کان و اوزاوا به اين نتيجه رسيدند که فروش از طريق پست ميتواند در مورد فروش نرم افزار هم مورد استفاده قرار گيرد. کان شروع به مطالعه کتابهاي آموزشي در مورد مديريت امورتجاري نمود.

يکي از کتابها اين مطلب را مطرح کرده بود که مردم بيشتر ترجيح ميدهند اجناس و سرويس هايي را خريداري نمايند که قيمتي زير 50 يا 100 دلار دارند. اين مطلب بصورت يک اصل براي استرتژي قيمت گزاري بورلند درآمد.

براي آغاز تجارت پستي بورلند احتياج به تبليغات داشت اما يک تبليغات تمام صفحه در يک مجله کامپيوتر حدود 8000 دلار هزينه داشت. کان و اوزاوا به هر ترتيب ممکن نياز به تبليغات براي آغاز کارشان داشتند و تنها راه باقيمانده خريد آگهي بصورت نسيه بود. براي اينکه آنها بتوانند يک مجله را متقاعد به فروش آگهي بصورت نسيه کنند يک عمليات ظاهر سازي را آغاز کردند. آنها يکي از فروشندگان آگهي يک مجله مشهور را به دفتر بورلند دعوت کردند و از گروهي از دوستانشان خواستند که بعنوان منشي در دفترشان مشغول بکار شوند و گروه ديگري نيز به دفتر تلفن نمايند تا دفتر شلوغ بنظر برسد. آنها همچنين ليستي را بديوار آويزان کردند که قسمتي از آن پوشانده شده بود و حاوي نام مجلات مهم کامپيوتري بود و وانمود ميکرد که بورلند مشغول ترتيب دادن يک برنامه تبليغاتي بزرگ است.

وقتي فروشنده آگهي به دفتر بورلند آمد ، کان گفت که 8000 دلار هزينه بالايي است و او ميتواند با هزينه کمتري اين کار را در مجلات ديگر انجام دهد. در حين مذاکره کان را به اطاق ديگري براي پاسخ گفتن به تلفني از توکيو فرا خواندند. با نگاه کردن از گوشه در کان ميتوانست ببيند که فروشنده آگهي سعي ميکند ليست پنهان شده را بخواند. بعد از بازگشتن کان ، فروشنده پيشنهاد داد که آنها ميتوانند آگهي را با قيمت بهتري انجام دهند. کان بازهم مقاومت کرد . سرانجام وي حاضر شد اولين آگهي بورلند را بصورت نسيه انجام بدهد. به اين ترتيب پول کافي براي اگهي و خرج هاي ديگر فراهم شد. از آن به بعد بود که بورلند توانست هزينه هاي خود را تامين کند.

موفقيت بورلند توجهات را بسوي فيليپ کان که رفتاري متغير و کلمات ستيزه جو داشت جلب کرد. اگرچه شهرت به بورلند کمک کرد ولي تخلفات کان از قوانين مهاجرت را نيز در معرض ديد قرار داد.

در اکتبر 1985 کان تصميم گرفت مشکل کارت سبز خود را حل نمايد. او بهترين وکيل مهاجرت سانفرانسيسکو را بکارگرفت و با همسر و فرزندانش به فرانسه بازگشت . وکيل اظهار داشته بود که پر کردن فرمهاي مهاجرت کار ساده ايست و وي به راحتي ميتواند اينکار را در سفارت آمريکا در پاريس انجام دهد ولي کان پس از مراجعه به سفارت احساس کرد که يکبار ديگر زندگيش در حال از هم پاشيدن است.

روزيکه کان به سفارت مراجعه کرد روز جمعه نزديک به آخر ماه بود.  خانم مسئول مهاجرت در سفارت به او اطلاع داد که وي بايد حداکثر تا ساعت 11 روز دوشنبه مقدمات لازم را کامل نمايد ، در غير اينصورت بايد تا 3 ماه در فرانسه بماند. وقتي که مسئول مذکور شروع به رسيدگي به مدارک کان پرداخت گفت " ظاهرا شما مدتي مقيم سوئيس بوده ايد. بنابراين شما بايد گواهي پليس سوئيس مبني بر عدم داشتن سابقه سوء را ضميمه پرونده خود کنيد."  آنهنگام عصر روز جمعه بود. کنسول سوئيس به وي گفت که آماده نمودن گواهي از طريق دفتر کنسولگري سوئيس 3 روز طول خواهد کشيد ولي وي ميتواند با دفتر برن که تا 2 دقيقه ديگر تعطيل ميشد تماس بگيرد.

کان عصباني به برن زنگ زد. کارمند خسته که بنظر ميرسيد آماده رفتن به خانه است با اکراه اسم وي را براي چک کردن در کامپيوتر سوال کرد. "فيليپ کان" . " فيليپ کان از بورلند؟ من يکي از استفاده کنندگان شما هستم."  کارمند که خوشحال شده بود قبول کرد که گواهي مذکور را روز دوشنبه صبح راس ساعت 8 در برن تحويل کان بدهد.وي براي اطمينان از اينکه  خواهد توانست قبل از ساعت 11 به پاريس برسد يک هواپيماي ليرجت LearJet اجاره کرد و با کمک وکيل مهاجرت در سانفرانسيسکو موفق به اخذ اقامت شد.

کان ميگويد :" نرم افزار خوب توسط يک کميته ساخته نميشود بلکه توسط تعداد کمي از افراد تهيه ميگردد." در عمل هم کان معمولا بيش از 5 نفر را براي طراحي يک نرم افزار بکار نميگمارد.

نرم افزارهاي بورلند سريع ، ساده و ازهمه مهمتر مفيد هستند. اين دليل آخر مهمترين دليل براي موفقيت اين شرکت است. براي مثال ، تا آخر سال 1978، 750000 نسخه توربو پاسکال به کساني که از زبان کامپيوتري پاسکال براي ساختن برنامه استفاده ميکردند فروخته شد.

امروز فيليپ کان خوشحال است که تقاضاي تامين سرمايه شرکتش توسط سرمايه داران کاليفرنيائي رد شد. ولي با اين وجود يک شرکت به منابعي بيش لز درآمدهاي خود براي رشد نياز دارد. به همين دليل در ماه ژوئن سال 1986 شرکت بورلند با عرضه 12.5 مليون سهم در بازار سهام لندن به شرکت سهامي عام تبديل شد.

کان در مورد آينده صنعت کامپيوتر و نرم افزار بطور جسورانه اي خوش بين است. در آگوست سال 1978 وي قدرت شرکتش را با خريد يک شرکت نرم افزاري ديگر بنام Ansa افزايش داد. علاوه براين با توليد نرم افزارهاي ارزان و جديد وي باعث شرمندگي بيشتر رقيبانش ميگردد.

( همانطور که در ابتداي مقاله توضيح داده شد اين مقاله در سال 1988 چاپ شده و مطالب آن مربوط به آن زمان ميباشند. فيليپ کان چند سال بعد سهم خود را از شرکت بورلند واگزار کرد و شرکت ديگري را تاسيس کرد. شرکت دوم وي نيز چندي بعد به شرکت موتورولا فروخته شد و کان شرکت سوم خود را که هنوز هم صاحب آن است تاسيس کرد و هم اکنون در زمينه مخابرات و استانداردهاي انتقال اطلاعات روي تلفن هاي موبايل فعاليت ميکند. مدير کنوني بورلند Dale Fuller ميباشد که در سال 2003 با توليد چندين محصول جديد و با خريدن شرکتهاي Starbase و Togethersoft گامي مثبت را در جهت بازگشتن بورلند به وضعيت درخشان چند سال قبل ايفا کرده است. در هفته ها و ماه هاي آينده مقالات مشابهي در مورد تاريخچه فعاليتهاي بورلند ، وضعيت مالي ، توليدات جديد و ساير مطالب مربوط به اين شرکت را در "برنامه نويس ايراني" خواهيم داشت)

در صورتيکه سوالاتي در مورد هرکدام از مقالات اين بخش داريد سوال خودرا در تابلوهاي بحث و تبادل نظر برنامه نويس ايراني مطرح نماييد.

 

(ح) کليه حقوق مربوط به مقالات منتشر شده در اين سايت براي سايت برنامه نويس ايراني و نويسنده مقاله  محفوظ ميباشد. انتشار مقالات تنها با ذکر مرجع و تنها با اجازه کتبي سايت برنامه نويس ايراني مجاز ميباشد.

تابلوهاي بحث
از تابلوهاي بحث براي مطرح کردن مشکلات و سوالات خود استفاده نماييد.

مطالب گسترده اي در تابلوهای بحث مورد بررسي قرار ميگيرند که مسلما براي شما مفيد خواهند بود.

ورود به تابلوهای گفتگو

تبليغات
 
نشريه برنامه نويس ايراني
نشريه برنامه نويس ايراني هر 2 ماه يکبار منتشر ميگردد و محتوي مقالاتي خواهد بود که مناسب براي سطوح مختلف برنامه نويسان باشد.

براي اشتراک در نشريه ماهانه برنامه نويس ايراني بر روي آدرس زير اشاره کرده و سپس در پنجره ظاهر شده آدرس پست الکترونيک خود را وارد کرده و دکه ارسال را فشار دهيد.

هرماه يک نسخه از نشريه با فرمت PDF برای شما ارسال خواهد شد.

اشتراک نشريه الکترونيک

ابتدا | تابلوهاي بحث | درباره ما
(ح) 1381-1382  کليه حقوق براي برنامه نويس ايراني محفوظ است.