ابتدا | مقالات
عنوان مقاله: دات نت چيست و چگونه ما را تحت تاثير قرار خواهد داد
مترجم: سيامک
تاريخ: دي 82
مرجع: سايت Net Today.
فايل همراه: ندارد

دات نت چيست و چگونه ما را تحت تاثير قرار خواهد داد

( نويسنده : کريستا اندرسن ، ترجمه: سيامک ، سايت برنامه نويس ايراني .
 
مقاله فوق درسال 2001 نوشته شده و در برگيرنده تمام ابعاد دات نت نيست. نظرات اين مقاله نظرات سايت برنامه نويس ايراني را منعکس نميکنند ولي از بحث در مورد مطالب اين مقاله در محيط هاي بحث برنامه نويس ايراني استقبال ميشود. کليه حقوق اين ترجمه براي سايت برنامه نويس ايراني محفوظ است. ذکر مقاله با درج و نام و آدرس دقيق اينترنتي سايت برنامه نويس ايراني در ابتداي مقاله مجاز است.)

دات نت چيست؟

مايکروسافت دات نت ( ميکروسافت از آن بعنوان سرويس هاي ويندوز نسل آينده نام ميبرد ) نامي براي استراتژي جديد ميکروسافت براي حرکت از مدل کلاينت محوري به مدل شبکه محوري ميباشد. مدتي طول کشيد تا ميکروسافت به اين ايده رسيد و اين در حالي بود که شرکت سان يک دهه بود که ايده "شبکه به عنوان يک کامپيوتر" را عنوان ميکرد و ميکروسافت تنها در سال 1998 اولين سرور داراي سرويس ترمينال خود را عرضه کرد. اما همانطورکه ميکروسافت پس از اينکه فهميد وب مفهوم مفيدي است به آن گرايش پيدا کرد ، هم اکنون مدل سرور و شبکه محوري را مورد توجه قرار داده است.


ساير قطعات اين استراتژي در نسخه "ديتا سنتر" ويندوز 2000 ديده ميشود. ميکروسافت اعلام کرده است که مدلي را براي ارائه ليسانس استفاده از نرم افزارها از راه دور و از طريق سرويس ترمينال بر اساس ويندوز 2000 آماده کرده است. البته اين تغيير تفکر براي شرکتي که در جهت نرم افزارهاي کامپيوترهاي شخصي و تکي شهرت پيدا کرده است بسيار قابل توجه و مهم است.

دات نت سه قسمت عمده را شامل ميشود. قسمت اول در سمت سرور و سيستم عامل ميباشد که ميتواند سيستم عامل ويندوز 2000 ديتا سنتر يا سيستم عاملهاي مشابه از سري 2003 باشد که ميکروسافت براي رقابت در بازار کامپيوترهاي MainFrame عرضه کرده است.

قسمت دوم که در سطح ميانی قرار ميگيرد XML است که با پروتکل ساده دسترسي به آبجکت ها (SOAP) ترکيب شده تا امکان بدست آوردن اطلاعات از منابع اطلاعاتي مانند ديتابيس ها و صفحات گسترده را براي امکان صدازدن آنها باXML فراهم کند. در سمت استفاده کننده (client) اين سيستم عامل است که تجزيه نمودن XML را براي نمايش اطلاعات پشتيباني ميکند

چرا ميکروسافت بسوي يک مدل شبکه محورتر حرکت ميکند؟

چرا شرکتي که مظهر سيستم عاملهاي کلاينت محوري است به سمت يک مدل شبکه محورتر حرکت ميکند؟ بر اساس گفته استيو بالمر علت تقاضاي مشتريان در اين جهت ميباشد. پياده سازي نرم افزارها بر روي يک حيط شبکه گرا نياز به پشتيباني در سمت استفاده کنندگان (client) راکم ميکند. نصب و به روز سازي اينگونه نرم افزارهايي ساده تر است و استفاده کنندگان متحرک را بهتر پشتيباني ميکند.

در سوي ديگر مدل کلاينت محوري هستند که پشتيباني از آنها براي مديران شبکه پردرد سر ميباشد و ازآن مشکل تر پشتيباني استفاده کنندگان منزل (Home Users) ميباشد. با جا افتادن روش هاي ديگر، مدل کلاينت محوري براي کاستن از مشکلات آن ، با مدل هاي سرور و شبکه محور تکميل خواهد شد.


تکنولوژي دات نت چگونه ما را تحت تاثير قرار خواهد داد؟

در حال حاضر دات نت تاثير گسترده اي بر نحوه کار شما ايجاد نخواهد کرد. در واقع دات نت هنوز يک نگرش است و بطور کامل به حقيقت نپيوسته است. برنامه هاي دات نت هنوز بطور گسترده در دسترس نيستند ولي به زودي دات نت سه گروه را بطور قابل توجهي تحت تاثير قرار خواهد داد. استفاده کنندگان ، مديران شبکه و برنامه نويسان.

ميکروسافت حرفهاي بسياري براي استفاده کنندگان در مورد مزاياي دات نت دارد. نرم افزارهاي دات نت قرار است که توانايي ديدن ، ويرايش و ساختن فايلهاي مختلف مربوط به برنامه هاي مختلف را داشته باشند. مطابق مدل مربوطه برنامه ها خواهند توانست اطلاعات را از چندين منبع اطلاعاتي جمع آوري کرده و در يک سند نمايش بدهند. استفاده کنندگان قادر خواهند بود برنامه هاي مربوط به خودشان ، تنظيمات شخصيشان و اطلاعات مورد نظرشان را از طريق هر وسيله کامپيوتري که به کاوشگر سازگاري مواجه باشد نشان بدهند.


محيط کار انعطاف پذير در دات نت اين معنا را نيز در بر خواهد داشت که اطلاعات در هر دستگاه و نرم افزاري ظاهر هماهنگ با آنرا بخود خواهد گرفت. مثلا اطلاعات يکسان در سيستم هاي روميزي بصورت متفاوتي درکاوشگرهاي کوچکتر کامپيوتر هاي دستي (hand held) که از سيستم Windows CE استفاده ميکنند و بصورت هماهنگ تر نشان داده خواهد شد.

تاثير دات نت بر نحوه کار مديران شبکه در دو زمينه ، مهمتر بنظر ميرسد. اولين مورد پايان يافتن مشکل "جهنم DLL" هاست. در ويندوزهاي قبل مشکل رونويسي DLL هاي با نامهاي مشابه توسط ويرايش هاي ديگر بود. در دات نت کتابخانه هايي با نامهاي مشابه ولي ويرايش هاي مختلف بدون مشکل برروي يک سيستم نگهداري و استفاده ميشوند.

مورد دوم عدم دستکاري رجيستري کامپيوتر هاست که مشکل باقي ماندن تنظيمات در رجيستري بعد از حذف برنامه و تاثير گذاري آنها بر نسخه هاي بعدي نصب شده همان برنامه يا برنامه هاي ديگر را از بين ميبرد. علاوه بر اين برنامه هاي دات نت از امنيت بر پايهء گواهينامه هاي کربروز Kerberose براي جلوگيري از دسترسي هاي غير مجاز به اطلاعات کاربران استفاده ميکنند.

برنامه هاي دات نت توانايي مراقبت از نشت حافظه را در خود دارند. نشت حافظه برروي يک محيط يک نفره مشکلات مهمي را ايجاد ميکنند و در يک محيط شبکه که تعداد زيادي کاربر برروي سرور ها و منابع بصورت مشترک کار ميکنند مرگ آور خواهد بود. بنابراين اين ويژگي بسيار مهم خواهد بود.

دات نت و برنامه نويسان

برنامه نويسان دات نت قادر خواهند بود اطلاعاتي را که برروي منابع متفاوت و جدا ازهم قرار دارد را با هر زبان دلخواهي که با آن راحت تر هستند فراخواني و استفاده کنند. ابزارهاي اشکال يابي بهتري در محيط هاي دات نت فراهم است. برنامه نويسان قادر خواهند بود ماجولهاي مختلف يک برنامه را با زبانهاي مختلف بنويسند. در دات نت بر خلاف کتابخانه هاي API توابع با نظم خاصي دسته بندي شده اند بنابراين يادگيري ، بخاطر سپردن و استفاده از آنها آسانتر است. اين مسئله جزو مهمترين مشخصه هاي محيط برنامه نويسي دات نت براي برنامه نويسان است.

انتقال اطلاعات بين کامپيوترها ، ذخيره و دستيابي به آنها در داتنت در بيشتر مواقع بر اساس استاندارد مشخص XML انجام ميگيرد. اين مسئله باعث قابل استفاده بودن نرم افزارها به مدت طولاني تري ميشود زيرا همواره اطلاعات قابل انتقال به برنامه هاي جديدتر خواهد بود.
در صورتيکه سوالاتي در مورد هرکدام از مقالات اين بخش داريد سوال خودرا در تابلوهاي بحث و تبادل نظر برنامه نويس ايراني مطرح نماييد.

(ح) کليه حقوق مربوط به مقالات منتشر شده در اين سايت براي سايت برنامه نويس ايراني و نويسنده يا مترجم مقاله  محفوظ ميباشد. انتشار مقالات تنها با ذکر مرجع و تنها با اجازه کتبي سايت برنامه نويس ايراني مجاز ميباشد.

تابلوهاي بحث
از تابلوهاي بحث براي مطرح کردن مشکلات و سوالات خود استفاده نماييد.

مطالب گسترده اي در تابلوهای بحث مورد بررسي قرار ميگيرند که مسلما براي شما مفيد خواهند بود.

ورود به تابلوهای گفتگو

تبليغات
 
نشريه برنامه نويس ايراني
نشريه برنامه نويس ايراني هر 2 ماه يکبار منتشر ميگردد و محتوي مقالاتي خواهد بود که مناسب براي سطوح مختلف برنامه نويسان باشد.

براي اشتراک در نشريه ماهانه برنامه نويس ايراني بر روي آدرس زير اشاره کرده و سپس در پنجره ظاهر شده آدرس پست الکترونيک خود را وارد کرده و دکه ارسال را فشار دهيد.

هرماه يک نسخه از نشريه با فرمت PDF برای شما ارسال خواهد شد.

اشتراک نشريه الکترونيک

ابتدا | تابلوهاي بحث | درباره ما
(ح) 1381-1382  کليه حقوق براي برنامه نويس ايراني محفوظ است.